Renko Grafiklerine Giriş

Renko, Japonya’da icat edilmiş bir teknik grafik türüdür. ‘ Renko ‘ kelimesi, tuğlaya çevrilen Japonca ‘Renga’ kelimesinden türetilmiştir. Renko şeması görsel olarak birbiri üzerine yığılmış bir dizi tuğlaya benziyor.

Fiyat hareketi belirli bir fiyata her hareket ettiğinde yeni bir tuğla oluşur. Bu tuğlaların her biri hem yükseliş hem de düşüş trendinde 45 derecelik bir açıyla konumlandırılmıştır. Bir Renko çizelgesi tipik olarak zamanı görmezden gelir ve yalnızca fiyat hareketine göre hareket eder.

Bir Renko çizelgesindeki bir yükseliş tuğlası Yeşil veya Beyaz renklidir ve bir düşüş tuğlası Kırmızı veya Siyah renklidir (renk temasına bağlıdır). Bu grafik türü, piyasadaki küçük fiyat hareketlerini filtreler ve bu, kullanıcıların gerçek piyasa eğilimini tespit etmelerini kolaylaştırır.

Ayrıca, Renko şemasının görünümü, diğer grafik türlerine kıyasla daha tekdüzedir. Bu, acemi yatırımcıların bile fiyat tablosunu net bir şekilde okumasını ve anlamasını sağlar. Bu grafikleri kullanarak eğilimleri tespit eder, fiyat hareketlerini analiz eder ve destek / direnç, kırılmalar ve tersine dönme alanları çok daha kolay bulunur.

Renko çizelgelerinin sadeliği, tüm tüccar türlerini cezbeder. Ancak grafik ne kadar basit olursa, içerdiği daha az bilgi olduğunu bilmeliyiz. Bu aslında ticaret faaliyetlerimizde bir fark yaratabilir. Basit yapısı nedeniyle, kullanıcılar analizlerini desteklemek için genellikle teknik araçlar kullanırlar.

Sinyal teyidi için Hareketli Ortalamalar, MACD, RSI, Stokastik vb. Göstergeleri kullanabiliriz. Bu göstergeler bize yükseliş ve düşüş sinyali veren fiyatın momentumunu ölçmek için de kullanılabilir.

Renko çizelgeleri, önemli destek ve direnç seviyelerini belirlemek söz konusu olduğunda kullanılacak en iyi grafik türüdür. Bunun nedeni, bu grafik türünde mum grafiği ile karşılaştırıldığında çok daha az gürültü olmasıdır.

Tipik olarak, ticaret sinyalleri Renko şeması rengini değiştirirken yönünü değiştirdiğinde üretilir. Örneğin, bir dizi Mavi kutudan sonra eğer bir Kırmızı kutu oluşmuşsa, bu bizim için açık bir göstergedir. Anacak işlem girişleri için yardımcı araçlara ihtiyaç vardır.

RENKO BARLAR

Renko Chart